Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15
Letní výletní týden
16
Letní výletní týden
17
Letní výletní týden
18
Letní výletní týden
Změna úředních hodin OÚ
19
Letní výletní týden
Změna úředních hodin OÚ
20
Změna úředních hodin OÚ
21
Změna úředních hodin OÚ
22
Změna úředních hodin OÚ
23
Změna úředních hodin OÚ
24
Změna úředních hodin OÚ
25
Změna úředních hodin OÚ
26
Změna úředních hodin OÚ
27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Služby a organizace > Mateřinka

Mateřinka v Mariánských Radčicích

Mateřinka je předškolní zařízení, které je subjektem OÚ obce pod vedením starosty obce. Provoz Mateřinky se nijak zásadně neliší od provozu v mateřských školách, které jsou zřizovány Ministerstvem školství. Výchova a vzdělávání dětí je i u nás pod dozorem kvalifikované paní učitelky. Oblast stravování je též zajištěna kvalifikovanou paní kuchařkou. Úklid všech prostor Mateřinky si zajišťujeme samy v souladu s hygienickými požadavky, které se týkají provozu MŠ.

Provoz Mateřinky se řídí vnitřním řádem, který byl sestaven v souladu s požadavky pro provoz Mateřinky Krajskou hygienickou stanicí v Ústí nad Labem. Všechny požadavky jsou přizpůsobeny potřebám dětí ve věkovém rozpětí od 3 do 6 let věku dítěte. Denní kapacita nesmí přesáhnout 15 dětí. Provozní doba je dána vnitřním řádem Mateřinky. Denní program se přizpůsobuje dle věku a počtu dětí.

Děti se chtějí přirozeně rozvíjet, k tomu slouží hry a další činnosti. Jsou vedeny k samostatné a kreativní práci, předškolní přípravě, kde hlavním cílem je celková příprava pro kvalitní a hodnotný život. Plán výchovné práce na základě Rámcově vzdělávacího programu pro MŠ sestavuje na každý školní rok paní učitelka. Dle tohoto plánu sestavuje písemnou přípravu na každý den tak, aby se RVP plnil průběžně a vyváženě. Naše Mateřinka dětem nabízí mnoho podnětů k tomu, aby se mohly všestranně rozvíjet. Velice rády si hrají se dvěma velkými kreativními stavebnicemi a se spoustou různých jiných stavebnic pro rozvoj jemné motoriky a fantazie. V hracích koutcích jsou: kuchyňka, dílna, kadeřnictví, lékařka, ZOO, hospodářství, vozový park, železnice s doplňky a jiné. Velký výběr je v kostkách, stolních hrách, puzzle… Tyto hry jsou dětem k dispozici ve třídě, která se nachází v přízemí budovy. Třída je rozdělena na dvě části, a to na hernu a pracovní část, která slouží zároveň jako jídelna. V pracovní části děti u stolečků pracují s různými materiály. Při této práci si osvojují dovednosti a návyky práce s různými pracovními nástroji a dodržování bezpečnosti při práci s nimi.

V přízemí se dále nachází umývárna se třemi WC a sprchovým koutem, šatna pro děti a dvě předsíňky. V prvním patře je ložnice, jedno WC a herna, ve které si děti hrají a cvičí.

Děti mají dostatek pohybu na čerstvém vzduchu v okolí Mateřinky, na obecních dětských hřištích a na školní zahradě, kde si hrají nejraději. Na školní zahradě jsou nové herní prvky (dvě pružiny a prolézačka ve tvaru housenky), dále je zde houpačka, klouzačka, zahradní altánek, domeček se skluzavkami, koloběžky, auta a jiné. Nezapomínáme ani na společný život. Účastníme se oslav významných dní, na kterých vystupujeme s kulturním pásmem.

Jezdíme na výlety. Poprvé jsme úspěšně absolvovali plavecký kurz, ze kterého si děti odnesly skvělé zážitky a dvě z dětí se naučily plavat bez pomůcek. V měsíci březnu – dubnu 2013 jsme se také reprezentovali naším velikonočním řetězem na velikonoční výstavě v Radničním sklípku v Litvínově.

Pravidelně se zapojujeme do sběru papíru a plastů.

V Mateřince se postupně dle možností obměňuje zařízení bytové i dekorativní včetně hraček, a to vždy po domluvě se starostou obce. Vážíme si této vstřícnosti, bez které by naše Mateřinka nebyla „veselou školkou”, ale „smutnou školkou”. Naší největší odměnou jsou šťastné rozesmáté tvářičky a zvonivý dětský smích. A že někdy i zazlobí? Tak ať, alespoň víme, že je máme.

 

Vnitřní řád obecního předškolního zařízení - Mateřinka.pdf

 

Kontakt, telefon: 608 199 560

 

Počasí

Pátek Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 26/16 °C
Sobota Skoro jasno 24/18 °C
Neděle Zataženo 27/13 °C
Pondělí Jasno 30/13 °C