Poutní místo ani dnes neztratilo svoje kouzlo
Barokní areál Panny Marie Bolestné - stavba areálu trvala dvacet let. Je postaven v barokním slohu a dodnes má co ukazovat. Hlavní rozkvět a vrcholné údobí tohoto poutního místa nastalo v 18. století.
Pokles návštěvnosti byl zaznamenán v první polovině 19. století a příčinou byla politická situace. Nástup racionalismu v Čechách těmto aktivitám nepřál. K oživení došlo až po roce 1848, kdy se opět zavedla tradice poutí do Mariánských Radčic. Po roce 1945 nastal velký zlom a souvisel s odsunem Němců a zrušením kláštera v Oseku. Obrat k lepšímu byl zaznamenán po roce 1989, kdy se do Oseka vrátil řád cisterciáků. Radčický areál je jejich majetkem. Opat Bernhard Thebes znovu oživil radčickou tradici poutí.
V současné době má areál fary a kostela svého duchovního správce, kterým se stal pan Philip Imer. Budova fary i budova kostela se již několik let rekonstruuje. První rekonstrukce započaly severozápadním křídlem fary a zajistila je Krušnohorská iniciativa, která zde již nesídlí. Obnovovací práce pokračují nárazově dle finančních možností.
V roce 2007 byla obnovena tradice Mariánských poutí. Byla obnovena velkou oslavou 950-tého výročí první zmínky o obci - tehdy osady Radkových. Za účasti představitele zakladatele obce a zástupců vedení SD, a.s jako hlavního sponzora této akce, byla vysazena "Mariánská lípa" a podepsána "Smlouva o vzájemné toleranci a úctě" mezi občany Obce Mariánské Radčice a SD, a.s., které vstupují na území Obce. Tímto byl také zahájen dialog k zabezpečení občanů před nepříznivými vlivy povrchové těžby a příprava podkladů k veřejnému projednání.